Jest to zbiornik wodny utworzony w sposób całkowicie sztuczny na rzece Lubianka w części południowej Starachowic. Miejsce to jest szczególnie warte uwagę ze względu na swoją lokalizację- zalew i kąpielisko przylegają bezpośrednio do Sieradowickiego Parku Krajobrazowego. Dlatego odwiedzając to miejsce warto zatrzymać się tutaj na dłużej- poświęcić trochę czasu na zalew nad Lubianką, kilka dni pozwiedzać Park Krajobrazowy, a na koniec zwiedzić drugie kąpielisko leżące nieopodal Starachowic- Piachy. Z pewnością czas tutaj spędzony nie będzie czasem straconym.
Zalew i kąpielisko
Zalew powstał w latach 80 ubiegłego wieku jako efekt utworzenia zapory spiętrzającej wodę z rzeki Lubianka. Jego powierzchnia to około 0, 483 km2. Jego główna funkcja i przeznaczenie to rekreacja i wypoczynek dla mieszkańców tych terenów, a także dla wszystkich przyjezdnych, którzy chcą odpocząć nad wodą. Kilkudziesięciu metrowa plaża zlokalizowana jest w północnej części zalewu, gdzie znajduje się także molo i przystań dla żaglówek. Utworzone tutaj kąpielisko jest strzeżone, a dodatkowo znajduje się tutaj także wypożyczalnia sprzętu wodnego. Osoby preferujące aktywny wypoczynek nie powinny się nudzić. Zawsze istnieje także możliwość udania się do samych Starachowic i zwiedzenia miasta.
Park krajobrazowy
Wypoczywając nad zalewem warto z pewnością zawitać także i do tego miejsca. Park bogaty jest w trochę ponad dwadzieścia obiektów przyrodniczych, ulokowane są tutaj trzy rezerwaty: Wykus, Kamień Michniowski i Góra Sieradowska. Możemy tutaj zobaczyć między innymi ostańce skalne Biały Kamień i Cygańska Kapa, liczne kamienie i głazy polodowcowe i pomniki przyrody. To, na czym najbardziej należy się skupić odwiedzając Sieradowicki Park Krajobrazowy, to miejscowa fauna i flora. Wprawiony obserwator może tutaj dostrzec ptaki takie jak cietrzewie czy bociany czarne i białe. Dodatkowo można natknąć się na zwierzynę leśną, a także liczne płazy, które występują tutaj w olbrzymiej różnorodności. Teren jest także odpowiedni dla osób, które lubią łagodne podejścia na ścieżkach górskich. Z pewnością każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Przechadzając się leśnymi ścieżkami warto mieć w pamięci informację dotyczącą historycznego wykorzystania tych terenów. Dzięki dużemu zalesieniu tereny te pomogły licznym powstańcom roku 1863 roku (powstanie styczniowe) i partyzantom podczas II wojny światowej, dając im azyl i schronienie. Dzisiaj są przede wszystkim miejsce wypoczynku, gdzie spokojnie można ochłonąć od miejskiego zgiełku i hałasu podczas swojego urlopu wakacyjnego.