Pojezierze Dąbrowskie na Śląsku

Pojezierze Dąbrowskie to zespół popiaskowych zbiorników wodnych zlokalizowanych nieopodal Dąbrowy Górniczej. W całym powiecie Śląskim znajdują się cztery takie zbiorniki, każde z nich nosi nazwę Pogoria. Kąpieliska powstały jako zalane zbiorniki wodne pozostałe po wydobyciu węgla lub piasku. Otoczone lasami, tworzą piękny krajobraz zachęcający do zabawy i wypoczynku. Dlatego też z każdym kolejnym rokiem od otwarcia kąpielisk, cieszą się one niesłabnącą popularnością.

  • Pierwszy ze zbiorników, Pogoria I został utworzony już w okolicy 1943 roku. Pełni on przede wszystkim funkcje krajobrazowe i przyrodnicze. Chronionych jest tam wiele gatunków zwierząt i roślin, a jednocześnie wokół znajduje się rozbudowana baza turystyczna. Ze zbiornika można korzystać na wiele sposobów: można żeglować, wędkować, albo po prostu podziwiać piękny krajobraz.
  • Pogoria II to z kolei zbiornik, gdzie możemy natknąć się na przepiękny łęg wierzbowy. Wszystko to za sprawą bardzo żyznej gleby, która została w tym miejscu nadsypana przed zalaniem zbiornika wodą. Często opisując to miejsce wskazuje się tereny przyległe do zbiornika jako “zatopiony las”. Wszystko to sprawia, że panorama jest cudna i każdego roku cieszy oko wczasowiczów. Dozwolone jest tutaj wędkowanie, jednak ze względu na ochronę przyrody, wprowadzony został zakaz kąpieli i wędkowania.
  • Najczystszym z czterech zbiorników jest Pogoria III, która posiada także zaplecze rekreacyjne, strzeżone kąpielisko, a także służy nie tylko osobom kochającym żeglugę, ale także osobom kochającym windsurfing. Obowiązuje tutaj zakaz pływania “na silniku” motorowym, dzięki czemu odpoczywającym nie zakłóca spokoju hałas. Miejsce to jest także wykorzystywane przez nurków- w swoim najgłębszym miejscu zbiornik liczy sobie 18 m głębokości. Obok zbiornika z łatwością można znaleźć liczne punkty małej gastronomii, a także piękne ścieżki rowerowe zachęcające do aktywności fizycznej.
  • Pogoria IV nazywana jest także Zbiornikiem Kuźnicy Warężyńskiej, swóją wielkością trzykrotnie przewyższa Pogorię III. Powstała dość niedawno, bo w 2005 roku, opiera się na dorzeczu rzeki Czarna Pszemsza. Koszty powstania zbiornika wyniosły łącznie aż 70 mln zł, co częściowo zostało sfinansowane ze środków Unii Europejskiej. Dzięki temu jego wygląd naprawdę robi ogromne wrażenie zarówno na mieszkańcach tych terenów jak i na przyjezdnych. Nieopodal zbiornika turyści mogą skorzystać z toru dla wyścigów konnych, hipodromu, zobaczyć mini skansen, odwiedzić punkty hotelowo- gastronomiczne.

Bardzo wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że na Górnym Śląsku można znaleźć tak wiele atrakcji w jednym miejscu. Tym bardziej może zaskakiwać, że jest to zespół kąpielisk, gdzie można wypocząć i poczuć się jak na prawdziwej plaży. Nie trzeba wyjeżdżać na Mazury czy też nad nasze polskie morze. Jest to doskonała przystań dla całych rodzin z dziećmi, a także dla pasjonatów sportów wodnych, którzy zjeżdżają tutaj nie tylko z sąsiednich powiatów i województw, ale z całej Polski.